Kendimi Nasıl Geliştiririm?

Herkese merhaba, bu yazımda teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen genç arkadaşlarımın bana sıkça sorduğu bir soruya değinmek istiyorum.Bu soru tam olarak “Kendimi nasıl geliştiririm?” şeklinde. Konuya felsefi bir giriş yapalım:)

Kişisel Farkındalık

Bana kalırsa olaya ilk olarak buradan başlamamız gerekiyor. Kişisel farkındalığımız yüksek olursa kendimizi her konuda hızlı bir şekilde geliştirebileceğimize güçlü bir şekilde inanıyorum. Peki kişisel farkındalık nedir? Bir bireyin kendi sosyal, insani vb. gibi tepkisel yanlarını(soft skills) bilmesi ve bu konudaki aşırılıklarını kabul etmesi durumunu ben kişisel farkındalık olarak tanımlıyorum. Kendimizi geliştirmeye ilk olarak buradan başlamalıyız. Peki söylemesi güzel ama farkındalığımızı nasıl arttırabiliriz? Bu konun tek bir doğrusu olduğunu düşünmüyorum ama gene de size biraz da olsa yardımcı olabilirim.

Kişisel Farkındalık — Karşılaştırma

Farkındalık konusunda bence en çok işe yarayan durum bana kalırsa karşılaştırma durumu. Şimdi bu konuyu biraz açayım hatta bir örnek üzerinden ilerleyelim. Okulunuz, projeniz veya işiniz ile ilgili bir konuda her zaman aşırı agresif bir tepki verdiğinizi düşünelim. Bu yükselişiniz size olaylara farklı bakış açısından bakmanızı net olarak engelleyecektir. Bu tutumunuzu tam tersi şekilde sergilemeyi deneyin. Yani soğukkanlı bir şekilde. Sonrasında kendi başınıza bu durumu bir değerlendirin. Bu değerlendirmede dikkat etmeniz gereken durum agresif yaklaşım ile soğukkanlı yaklaşımınız. Hangi durumda olaylar nasıl ilerledi? Veya nasıl çözüldü? İnsanların bu durumlara bakış açısı nasıldı? gibi soruların cevaplarını verdikten sonra farkındalığınız gerçek anlamda harekete geçiyor. Eğer yanlış yaptığınız tarafın farkına vardıysanız aksi yönedeki tutumu sergilemek için çalışmanız gerekiyor:)

Araştırma ve Deneme

Farkındalık konusunu geçtiğimize göre sırada böyle bir konumuz var. İlk olarak yapacağınız işi gerçekten sevmeniz ve tutku ile yapmanız gerekiyor. Aksi durumda bir başarı yakalamanız çok düşük bir ihtimal.

Okul hayatınızıda mümkün olduğu kadar çok araştırmalar yapıp projeler geliştirin veya bir yerlerde çalışmak için şansınızı zorlayın. Bu durumlar size iş hayatına atılmadan önce hangi yöne yönelmek istediğiniz konusunda fikir verecektir. Bütün bunları yaparken hata yapmaktan veya küçük riskler almaktan asla korkmayın. Unutmayın şut çekmeden gol atamazsınız:) Her şutun gol olmayacağı durumunu da göz önünde bulundurun.

Sosyal Yanınızı Güçlü Tutun

Mükemmel bir teknik alt yapıya sahip olmanız sizi belli bir noktaya kadar götürecektir. Yaptığınız işi görünür kılabilmek ve insanlara anlatabilmek tamamen ayrı bir durumdur. Bu yönünüzü geliştirmek için mümkün mertebe sosyal olmaya çalışın. Öğrenci kulüplerine üye olup orada çeşitli görevler almaktan çekinmeyin. Spor yapmak, müzik enstrümanı çalmak vb. gibi faaliyletlerde bulunup topluluklara katılın. Bu etkinlikler özgüveninizi geliştirecektir.

Yukarıdaki başlıkları kendi tecrübelerimden yola çıkarak size aktardım. En önemlisi bu konuların tek bir doğrusu olmadığını unutmamanızdır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.